YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN KRİPTO PARA

Bir kripto para birimine yatırım yapmadan önce bilgi sahibi olmak için Miracle Cash&More‘un Kripto Kılavuzları ile temel bilgileri öğrenebilirsiniz.

EĞİTİM MERKEZİ

1INCH

1INCH NEDİR?

Merkezi olmayan borsalar (DEX’ler), işlemcilerin bir aracı olmadan kripto varlıklarını değiştirmesine olanak tanıyan merkezsiz finans (DeFi) ekosisteminin bir parçasıdır. DEX’ler, yatırımcıların kişisel tanımlayıcı bilgilerini paylaşmadan cüzdanlarındaki fonlarını saklamalarına izin verir. 1inch, alım-satım işlemlerinde en iyi fiyatı ve en düşük ücretleri sağlamayı amaçlayan merkezi olmayan bir işlem toplayıcısıdır. Bunu, çeşitli DEX’lerden gerçek zamanlı fiyatlandırma verileri toplayarak ve alım-satım yapanların piyasa genelinde en uygun fiyatı belirlemesine ve tek bir platformda işlem yapma fırsatını yakalamasına olanak tanıyarak yapar.

Bitcoin

BİTCOIN NEDİR?

Bitcoin, dijital para arzını hükümet veya banka kontrolü dışında yönetmenin yeni bir yolunu sunan devrim niteliğinde bir buluş. Bitcoin protokolü, bilgisayarların bir veri kümesini yönetmesini ve onu değerli kılan kuralları uygulamasını sağlar.

Bitcoin protokolü, açık anahtar şifrelemesi, denklerarası ağ iletişimi, sınırlı bir tedarik ve çalışması için blockchaini kullanır. Açık anahtar, protokol tarafından bitcoinlerin sahipliğini kanıtlamak için kullanılır. Özel anahtar ise, yalnızca bitcoinlerin sahibinin bunlara erişmesini sağlar. Düğümler, yazılımın kurallarına uyulduğundan emin olmak için ağdaki işlemleri gözden geçirir. Madenciler daha sonra bu işlemleri blockchain’e eklenen bloklara ayırmak için rekabet eder. Blockchain, Bitcoin yazılımını hazırlayan kişiler tarafından doğrulanan ağ geçmişinin tam bir kaydıdır.

Bitcoinler sınırlı, bölünebilir ve aktarılabilir oldukları için kripto para olarak kullanılırlar.

Chainlink

CHAINLINK NEDİR?

Chainlink, blockchain üzerinde çalışan akıllı sözleşmelere güvenilir, gerçek verileri sağlamak için küresel bir bilgisayar ağını teşvik etmeyi amaçlayan bir kripto para birimidir. Bugüne kadar, çoğu akıllı sözleşme, şartlarını yerine getirmek için harici veri kaynaklarına güvendi. Chainlink ise blockchain akıllı sözleşmeleri ve harici veri kaynakları arasında bir köprü görevi görüyor.

Chainlink, itibar puanları atayarak ve onları kripto para birimi ile ödüllendirerek düğümleri doğru veri sağlamaya teşvik eden merkezi olmayan bir oracle ağıdır. Projenin hedefi, tüm akıllı sözleşme blockchainlerini desteklemektir.

Chiliz

CHILIZ NEDİR?

Chiliz, sporseverlerin favori takımlarıyla benzersiz deneyimler yaşamasına olanak tanıyan bir kripto para birimidir. Taraftarlar, favori takımlarının Taraftar Tokenlarını CHZ tokenını kullanarak satın alabilir ve her takım, Taraftar Tokenlarının sağladığı deneyimleri özelleştirebilir. Taraftar Tokenları, sahiplerine yeni forma tasarımları, tezahüratlar, stadyum isimleri ve başlangıç ​​kadroları gibi takım tarafından sunulan kararlar üzerinde söz hakkı sağlayabilir.

Taraftarlar, bu tokenları satın alarak favori takımlarıyla kolaylıkla etkileşime geçebilir. Chiliz, takımların taraftarlarına yeni yollarla para kazanmalarına olanak tanıyarak sadık destekçilere özel deneyimler sunar.

Dogecoin

DOGECOIN NEDİR?

Dogecoin, bir Shiba Inu köpeğinin popüler miminden esinlenen kripto para birimidir. 2013’te piyasaya sürüldüğünde kişiliği ve erişebilirliği ile Bitcoin buluşuna yeni alternatifler oluşturdu. 2014’te popülerliği arttı. Dogecoin hala popüler bir kripto para birimidir ve çoğunlukla çevrimiçi içerik oluşturuculara bahşiş vermek veya kitle fonlaması için kullanılır.

Ethereum

ETHEREUM NEDİR?

Ethereum, kripto paranın ötesinde çok çeşitli kullanım durumlarında ürün ve hizmetleri merkezden uzaklaştırmayı amaçlayan bir blockchain projesidir. Ethereum’un amacı, kullanıcıların etkileşimde bulunabileceği programları etkinleştirmektir.

Ethereum, akıllı sözleşmeler ve merkezi olmayan uygulamalar aracılığıyla durum değişikliklerini izleyen ve internet şirketlerinin davranışlarını taklit eden yazılımlar oluşturmak için kullanılabilecek bir platformdur.

Amazon, alıcıları veritabanlarında depolayan devasa, sürekli güncellenen bir envantere bağlayan bir devlet hizmeti olarak düşünülebilir. Bu durumda, kar amacı gütmeyen bir şirket, aracı ve teknoloji görevlisi rolünü oynar. Ethereum, bu tekelci hizmetlerin farklı bölümlerini yöneten rekabetçi pazarlar yaratma girişimi olarak da görülebilir.

Litecoin

LITECOIN NEDİR?

Litecoin, Bitcoin’den ilham alan ilk “altcoin” veya kripto para birimidir. Litecoin, blockchaine yeni işlem bloklarının eklenmesi için geçen süreyi azaltarak işlem sahipleri için daha çekici hale geldi.

2010’ların ortalarında yatırımcılar ve alım-satım yapanlar Litecoin’e olan ilgilerini kaybetti. Bitcoin ile rekabeti sürdürmek için proje, Lightning Network ve Segregated Witness gibi en son teknolojileri geliştirdi. Piyasa, bu çabaları büyük ölçüde Litecoin’in değerlerine uygun olarak gördü ve Litecoin, Bitcoin altınının gümüşü olarak tasvir edilmeye başlandı.

Storj

STORJ NEDİR?

Storj, merkezi olmayan, denklerarası bulut depolaması sağlayan bir platformdur. Kullanıcıların kullanılmayan sabit disk alanlarını dosya depolamak isteyen kullanıcılara satmalarına ya da kiralamalarına olanak tanır. Sistem, kullanıcıların dosyaları depolamak için ödeme yapmak veya ödeme almak için kullanabilecekleri STORJ kripto para birimi tarafından desteklenmektedir.

Storj, düğüm operatörlerine istek göndererek ağını düzenli olarak denetler. Operatörler verilere sahip olduklarını kanıtlayabilirlerse bir ödeme alırlar. Bu denetimler, dosya depolama kalitesini en üst düzeye çıkarır ve ağın merkezsiz kalmasını sağlar. 2020 itibariyle, ağ 6.000’den fazla aktif düğümden oluşmaktadır.

Sushi

SUSHISWAP NEDİR?

SushiSwap, kullanıcıların kripto para birimleri satın almasına, satmasına ve takas etmesine olanak tanıyan, Etherium üzerinde çalışan merkezi olmayan bir finans platformudur. Kullanıcılar varlıklarını akıllı sözleşmelerde kilitler ve işlem yapanlar likidite havuzlarından alıp satarlar. Kararlar SUSHI token sahipleri tarafından verilir ve bakiyesi olan herkes, yazılımın nasıl çalıştığına dair değişiklikler önerebilir ve sunulan tekliflere oy verebilir.

Tether

TETHER NEDİR?

Tether, devlet parasıyla desteklenen blockchain tabanlı varlıkları veya sabit paraları ihraç eden bir şirkettir. Tether şu anda USDT, CNHT, EURT ve XAUT’u desteklemektedir. Her USDT, Tether’e karşılık gelen bir ABD doları için kullanılabilir.

Stablecoin’ler yeni bir kripto para birimi sınıfıdır. Kripto para piyasalarının aşırı hareketliliğinden kaçınmak için kullanılırlar. USDT, 2019 itibariyle en büyük ve en yaygın kullanılan stablecoin’dir.

Theta

THETA NEDİR?

Theta, dünyanın dört bir yanındaki kullanıcıları yedek bant genişliğini ve bilgi işlem kaynaklarını kullanarak video akışlarını aktarmaya teşvik eden merkezi olmayan bir video akış platformudur. Mevcut CDN’ler, konum kısıtlamaları nedeniyle artan akış kalitesine ayak uyduramaz, bu nedenle Theta, kullanıcılarının videoları aktarmalarına izin verir ve bunu yaptıkları için onları ödüllendirir.

Theta’nın iki yerel kripto para birimi, protokol değişikliklerine oy vermek için THETA token ve işlemleri yürütmek için TFUEL’dir. Theta, herkesin üzerine bir şeyler inşa edebileceği açık kaynaklı bir yazılımdır.

Tron

TRON NEDİR?

Tron, kripto para birimlerinin interneti nasıl yeniden şekillendirebileceğine dair vizyonuyla küresel bir yatırımcı ve geliştirici grubuna ulaşmada başarılı oldu. Aynı anda lansmanı yapılan birçok projenin aksine, hedef kitlesinde yankı uyandıran pazarlama iletişimi ile farkını ortaya koydu. Örneğin, kriptografi veya ağ tasarımında herhangi bir ilerlemenin reklamını yapmadı, bunun yerine Tron’un temel yapı taşlarına başka projeler öncülük etti. Tron, teknolojisinin bileşenlerini Ethereum ile uyumlu hale getirecek kadar ileri gitti.

2018’de, gelişimine öncülük eden kar amacı gütmeyen Tron Foundation, denklerarası ağ öncüsü BitTorrent’i satın aldığında, Tron ana akımın dikkatini çekti. Bu satın alma, 2019 yılında Tron blockchaininde bir BitTorrent tokenının piyasaya sürülmesinden önce gerçekleşti.

Uniswap

UNISWAP NEDİR?

Uniswap, kullanıcıları kripto para birimlerinin alınıp satılabileceği bir değiş tokuşu sürdürmeye teşvik eden merkezi olmayan bir takas platformudur. Aradaki fark, Uniswap’ın merkezi operatörü veya yöneticisi olmamasıdır. Merkezi bir emir defteri tutmak yerine likidite havuzlarını kullanır. Likidite sağlayıcıları, iki varlığı akıllı bir sözleşmeye kilitleyerek Uniswap’a katkıda bulunur. Örneğin, DAI/ETH likidite havuzu, DAI ve ETH’nin eşit değerlerinden oluşur.

Sağlayıcı likidite havuzları, BTC ve ETH gibi kripto para birimlerinin dengesini korur ve işlem ücretlerinin bir yüzdesi ile ödüllendirilir. Kullanıcılar, bir tokenı diğeriyle değiştirerek havuzlardan alıp satabilir. İşlem yapanlar için bir likidite havuzu olduğu sürece herkes Uniswap’ta bir token listeleyebilir. Kullanıcılar, resmi bloğunu takip ederek Uniswap’ın gelişimi hakkında güncel bilgiler alabilirler.

VeChain

VECHAIN NEDİR?

VeChain, şirketlerin merkezi olmayan uygulamalar oluşturmasına ve çalıştırmasına olanak tanıyan bir platformu işletmek için bir bilgisayar ağını kullanmalarını amaçlayan bir yazılımdır. Platform ayrıca verimli veri aktarımı ve tedarik zinciri yönetimi için yeni araçlar sağlayarak işletmeler arasında daha iyi bir dijital işbirliğine olanak tanır.

VeChain kullanan şirketlerden bazıları BMW, LVMH ve Walmart’tır. İki yerel kripto para birimi, protokoldeki değişiklikleri oylamak için VET ve işlemleri yürütmek için VTHOR’dur.

XRP

RIPPLE NEDİR?

XRP, finansal kurumlar tarafından kontrol edilen veritabanlarından işlemleri daha açık bir altyapıya geçirerek geleneksel ödemeleri tamamlamayı hedefliyor. İddialı kripto para birimlerinden biri olan XRP, tasarımı ve blockchainlerin nasıl yaratılabileceğine dair devam eden tartışmalarla dikkat çekiyor. Bitcoin’den farklı olarak, XRP Ledger bu gücü yalnızca onaylanmış katılımcılara verir.

Ripple lansmanı sırasında, 100 milyar XRP oluşturuldu ve hediyeler, çevrimiçi eşantiyonlar aracılığıyla bireylere ve şirketlere dağıtıldı. Kar amacı gütmeyen bir şirket olan Ripple, XRP Ledger’ın finansmanının ve geliştirilmesinin başında görev yapıyor.

Zilliqa

ZILLIQA NEDİR?

Zilliqa, kullanıcı ölçeklenebilirliğini artırmak için onları bölen bir blockchain platformudur. Ziliqa Ethereum, Tron ve EOS gibi diğer blockchain platformlarıyla rekabet halindedir. Platform, daha fazla işlemi desteklemek için altyapısını birbirine bağlı birkaç blockchaine böler.

Zilliqa, güvenliğe odaklanan ve geliştiricilerin özelleştirilebilir dapp’ler yazmasını sağlayan bir programlama dili olan Scilla’yı başlatan birblockchain platformudur. ZIL, ağın yerel kripto para birimidir ve programları yürütmek, işlem göndermek ve ağı destekleyen aktörleri teşvik etmek için kullanılır.

KRIPTOGRAFI NEDİR?

Kriptografi, iki veya daha fazla taraf arasında güvenli, şifreli mesaj veya veri gönderme çalışması ve uygulamasıdır. Kripto para birimleri, anonim, güvenli ve güvenilir olmayan işlemlere izin vermek için kriptografi kullanır.

Kriptografi neden önemlidir?

Bitcoin ve diğer kripto para birimleri, güvenilir olmayan işlemler için açık-özel anahtar şifrelemesini kullanır. Bu, yabancıların banka gibi bir aracı olmadan güvenli bir şekilde para alışverişi yapabilecekleri anlamına gelir.

DEFI NEDİR?

Merkezi olmayan finans (DeFi), halka açık blockchainlerde, özellikle Ethereum’da finansal hizmetler için kullanılan bir terimdir. Bu hizmetler arasında faiz kazanma, borçlanma, borç verme, sigorta satın alma, türev ve varlık ticareti ve daha fazlası yer alır. DeFi, geleneksel bankacılıktan daha hızlıdır.

DeFi neden önemlidir?

Merkezi olmayan finans (DeFi), Bitcoin fikrini genişleterek Wall Street’e açık, ücretsiz ve adil bir dijital alternatif yaratıyor.

Nasıl çalışır?

DeFi, merkezi olmayan finansal hizmetlerdir ve bu hizmetlerle bağlantı kurmanın en yaygın yolu dapp’lerdir. Geleneksel bankaların aksine, herhangi bir başvuru veya hesap gerektirmez.

DeFi, borç verme, borç alma, ticaret, tasarruf ve türev satın alma gibi merkezi olmayan finansal uygulamalar için kullanılan bir terimdir.

DeFi bugün aşağıdaki etkinlikler için kullanılıyor:

Borç verme: Ayda bir yerine her dakika faiz ve ödül kazanın.

Kredi alma: Geleneksel finans kurumlarının sunmadığı son derece kısa vadeli “flash krediler’i evrak doldurmadan anında almanızı sağlar.

Alım/Satım: Belirli kripto varlıklarının denklerarası alım-satımı.

Gelecek için tasarruf: Normalde bir bankadan alacağınızdan daha düşük faiz oranları.

Türev satın alma: Belirli varlıklar üzerinde uzun veya kısa bahisler oynanabilir.

NFT NEDİR?

NFT’ler benzersiz sanat eserleri, kayıtlar ve sanal gayrimenkul gibi dijital varlıkların sahipliğini doğrulamak için kullanılabilen tokenlardır. Şubat 2021’de Beeple adlı bir sanatçının 10 saniyelik bir videosu çevrimiçi olarak 6,6 milyon dolara satıldı ve Mart ayında Christie’s, Wisconsin merkezli bir sanatçı 5.000 “tamamen dijital” eserlerden oluşan bir kolajı 100 dolara satacağını duyurdu. Kolaj 69 milyon dolara satıldı.

Beeple serisindeki her sanat eseri, benzersiz ve karşılıksız bir tokenla eşleştirilir. Bu token, sahibinin sürümünün gerçek olduğunu onaylar.

NFT’ler neden önemlidir?

NFT’ler, koleksiyon kartları, video klipler ve tweet’ler gibi dijital eserler için özgünlük sertifikaları gibidir. Ayrıca sanal gayrimenkul, “nyan kedisi” gibi mimler ve daha fazlasını satmak için kullanılır.

NFT’ler, açık bir blockchainde depolanabilen sayısallaştırılmış varlıklardır ve herkes bunları oluşturuldukları ve satıldığı sırada izleyebilir. NFT’ler, orijinal sanatçının sonraki tüm satışların bir yüzdesini kazanmaya devam etmesi için ayarlanabilen akıllı sözleşme teknolojileri nedeniyle değerlidir.

STABILCOIN NEDİR?

Stabilcoin, ABD doları veya altın gibi istikrarlı bir rezerv varlığına sabitlenmiş bir kripto para birimidir. Stabil paralar, Bitcoin gibi sabitlenmemiş kripto para birimlerine kıyasla hareketliliği azaltmak için tasarlanmıştır. Stablecoin, günlük ticaretten borsalar arası transfere kadar her şeye uygun bir dijital para biçimi sağlayarak kripto para birimi ile günlük para birimi arasındaki boşluğu doldurur.

USD Coin gibi stabil coinler, geleneksel varlık istikrarı ile dijital varlık esnekliğini bir araya getirmeleri sayesinde kripto ekosisteminde değer depolamanın ve ticaret yapmanın popüler yolları haline geldi.

Stabilcoinler neden önemlidir?

USD destekli stablecoin’ler, ABD tarafından düzenlenen finans kurumlarının ayrı hesaplarında saklanır ve dolar cinsinden varlıklarla desteklenir. Ethereum blockchaininde çalışırlar ve açıklık, küresel erişim, hız, düşük maliyet ve güvenlik gibi sabitlenmemiş kripto para birimleriyle aynı avantajlardan yararlanırlar.

TOKEN NEDİR?

Token, kripto para birimi veya kripto varlık için kullanılan bir diğer kelimedir. Bağlamına göre iki anlamı olabilir. Bitcoin ve Ethereum dışındaki tüm kripto para birimleri veya başka bir kripto para biriminin blockchaininde çalışan belirli dijital varlıklar anlamına gelebilir. Ayrıca, yardımcı program tokenı olarak kullanılmayan herhangi bir kripto para birimine de atıfta bulunabilir. Merkezi olmayan borsalara yardımcı olmaktan video oyunlarına ve nadir bulunan eşyaları satmaya kadar çok çeşitli potansiyel işlevlere sahiptirler.

Token, başka bir kripto para biriminin blockchaininin üzerinde çalışan belirli bir kripto varlık türüdür. Chain-link ve Aave gibi merkezi olmayan finans (DeFi) tokenları, Ethereum’un blockchaininin üzerinde çalışır ve diğer herhangi bir kripto para birimi gibi alınıp satılabilir veya tutulabilir.

Tokenlar neden önemlidir?

Adlarında “token” bulunan birçok kripto varlık türü vardır. DeFi tokenları, diğer herhangi bir kripto para birimi gibi alınıp satılabilen veya tutulabilen tokenlara sahip yeni kripto para birimi tabanlı protokollerdir.

DeFi yönetişim tokenları, sahiplerine protokol geliştirmede söz hakkı veren, değiştirilemez tokenlardır. Compound, tüm kullanıcılara COMP adlı bir token verir ve bu, kullanıcılara Compound’un nasıl geliştirileceği konusunda söz hakkı verir. Bu tokenlar, benzersiz bir dijital veya geleneksel varlığın sahipliğini temsil eder. Dijital kreasyonların kopyalanmasını ve paylaşılmasını zorlaştırmak için değiştirilemeyen tokenlar kullanılabilir. Ayrıca benzersiz sanal ürünler satmak için kullanılırlar. Güvenlik tokenları, bir komisyoncu olmadan şirket veya diğer kurumsal hisseleri satmak için kullanılabilecek yeni bir varlık türüdür.